پیشگیری

فلورايدتراپی

سالیان درازی است که در علم دندانپزشکی تأثیر فلوراید به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است.

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند آب، غذاهای دریایی و سبزیجات و… وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافتهای بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد.

کاربرد موضعی فلوراید در مطب دندانپزشکی برای تمامی کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود حتی اگر کودکی پوسیدگی دندان نداشته باشد فلوراید موضعی به‌عنوان وسیله‌ای برای افزایش مقدار فلوراید مینای دندان تازه رویش یافته و افزایش مقاومت این دندان‌ها در برابر پوسیدگی توصیه می‌شود.
این کار در مطب دندانپزشکی با انواع مختلف فلوراید که می‌تواند به‌صورت ژل، کف و یا موادی به نام وارنیش باشد انجام می‌گیرد. این مواد توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها مالیده می‌شوند. انجام این کار نیازی به بی‌حسی دندانپزشکی ندارد، برای کودک دردناک نیست و اغلب فلورایدها با طعم‌های مختلفی که برای کودک‌آزار دهنده نباشد ساخته می‌شوند. انتخاب نوع روش فلورایدتراپی بر طبق صلاحدید دندانپزشک می‌باشد

فيشور سيلنت چيست؟

گاهی برخی از دندان ها مثل دندان های آسیاي دائمي تازه رويش يافته داراي شیار های عمیق و زیادی هستند كه با مسواک زدن به راحتي تمیز نمی شوند. همچنین پایین تر بودن سطح دندان های تازه رویش یافته نسبت به دندان های رویش یافته کناری باعث می شود که موهای مسواک نتواند به خوبی این شیار ها را تمیز کند. همین عامل می تواند یکی از علل شروع پوسیدگی زود هنگام دند ان های کودک باشد.
در این موارد درمان فيشورسيلنت ميتواند با پوشاندن شيارهاي عميق توسط مواد همرنگ دندان از ايجاد اين نوع پوسيدگی‌ها جلوگيری كند.

 

بهداشت دندان

از زمانی که اولین دندان شیری کودک رویش پيدا ميكند باید والدین با یک قطعه گاز مرطوب روی دندان‌ها را تمیز نمایند و لثه‌های کودک ماساژ داده شود. علاوه بر گاز مرطوب می‌توان از مسواک‌های انگشتی نیز برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده نمود.
باید در نظر داشت یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان کودکان شیر خوردن شبانه بعد از يكسالگي می‌باشد زیرا شیر در اطراف دندان‌ها جمع می‌شود و با توجه به کاهش جریان بزاق در خواب محیط مناسبی برای رشد میکروب‌های پوسیدگی‌زا ایجاد می‌گردد.
به‌محض این‌که فواصل بین دندان‌ها بسته شد (حدود 3 سالگی) باید علاوه بر مسواک زدن از نخ دندان نیز استفاده شود. برای اغلب والدین نخ دندان کشیدن کودک در موقعیت ایستاده مشکل است لذا توصیه می‌گردد برای این کار کودک در موقعیت دراز کشیده قرار بگیرد تا رد کردن نخ دندان از فواصل بین دندان‌ها تسهیل گردد. می‌توان از نخ دندان‌هایی که به دسته نگهدارنده مخصوص متصل گردیده است و در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد استفاده نمود.